مقدمه کتاب از صیام تا قیام 1

خدای مهربان دوست خود محمد و علی و فاطمه حسن و حسین و علی و محمد و جعفر و موسی و علی محمد و علی و حسن حجة ابن‌الحسن را به زمین و در میان بشر فرستاد تا ما را به سمت خدای خود ببرند. آنها به ما یاد دادند تا روزه بگیریم نماز بخوانیم به قرآن فکر کنیم و به دستورات خدا عمل کنیم.
خدای بزرگ قرآن خود را به ما عطا کرد تا در این نامۀ پاک و ارجمند تمام پرسش‌ها را پاسخ داده باشد. رمضانِ مبارک، ماه قرآن است و قرآن، کتاب رمضان. ما در رمضان لحظات نزول وحی را تجربه می‌کنیم. تا کنون چه اندازه از این باران رحمت استفاده کرده‌ایم.
ماه مبارک رمضان ماه نزول تورات به موسی و انجیل به عیسی و صحف به جناب ابراهیم، ماه نزول کتب به نوح و زبور به داوود و کتاب به یحیی است.
همه کتاب‌های آسمانی در این ماه مبارک نازل شده‌اند تا بزرگترین، کامل‌ترین و آخرین کتاب گرامی خداوند.
در این ماه پر ارج، شب قدر عزیز است که معادل هزار ماه عبادت است. ماه مبارک رمضان ماه شهادت پدر امامان و سرور اولیا و اسوۀ دوازده معصوم، آینۀ تمام نمای خداوندی مایۀ خشنودی پیغامبر خدا و برادر و یار و یاور ایشان و جان شیرین حضرتش و وصیّ و وزیرش، شاگرد و وارثش، همدم و انیس‌اش، خانه‌زاده و دست پرورده‌اش، دست راستش و امین‌اش و خازن اسرارش و تاج سرش علی ابن ابیطالب است. امام علی در این ماه ضربت خورد و شهید شد.
تا پیش از اسلام همیشه مکان‌ها مقدس بودند اما اسلام زمان‌های مقدس را هم به مردم نشان داد. محراب مسجد کوفه و صبح‌ هفدهم یا نوزدهم رمضان همه می‌گویند: یا علی همان‌طور که لحظه لحظۀ محرّم با ذرّه ذرّه کربلا پیوند دارد. فرشتگان در ماه رمضان اشک ریز مولایشان هستند. علی را بعد از پنجاه و چهار سال جهاد در اره خدا، تلاش برای قرآن محمد اسلام محمد و پیروان محمد به اتهام کدام گناه می‌کشند؟ به کدام ستم متهم می‌کنند؟ کدامین جرم دارد؟ چه بدی مرتکب شدهاست؟
اول مظلوم عالم، او که حقّ با اوست و او با حقّ و در همه حال معرّف و شجاعت و صداقت و تمام ارزش‌ها و خوبی‌ها است امروز محاکمه شده است؛ ترور می‌کنند و نامش را دادخواهی می‌کنند.
علی همان است که نزد قاضیِ خود می‌رود و به او می‌آموزد باید به طرفین قضاوت به شکل مساوی توجه کند.
امیرالمؤمنین همان است که به ازدحام جمعیت مردم می‌رود و آنجا فریاد می‌آورد که چرا انتقاد نمی‌کنید چرا پرسش نمی‌کنید چرا پیشنهاد نمی‌کنید و چرا با من آنگونه رفتار می‌کنید به باحکام جبّار رفتار می‌کردند.
امیرالمؤمنین که میزان تمام عدالت‌ها است، چرا باید مورد دشنام قرار گیرد؟
یعنی با اسلام مشکل ندارند اما تنها با ظاهرش با پیغمبر اکرم دوستند اما فقط با لباس ایشان؟
علی جان محمد است علی از محمد است و محمد از علی چگونه ممکن است پیرو اسلام باشی و بر دین پیامبر اکرم و آنوقت خدا پرستی‌ات، حق‌جویی‌ات ترا به دوستی علی و خانواده‌اش نرساند؟
ماه مبارک رمضان، وعدۀ ضیافت خدا، نزول امر خدا روح فرشتگان بر امام زمان، بهار قرآن، سوختن گناهان و ماه خلوص و دعا و عزائم و راز و نیاز و قرار و مدار است.
ماه رمضان ماه ولایت علی و دوستی با امام زمان است ماه سورۀ مبارکۀ قدر و قدردانی و قدرشناسی ولی مطلق خدا.
ماه رمضان ماه میهمانی خدا از مسلمانان است ماه پاکی‌ها و طراوت‌ها ماه برکات، ماه رحمات.
مباد بر سر سفرۀ خدا جز گدایی جز گرسنگی جز تشنگی جز نیاز و جز خواهش چیزی بیاوریم که حرمان است وبی‌ادبی.
مباد بر سر سفرۀ خداوند بزرگ از گدایی و گرسنگی و تشنگی و نیازمندی و خواستاری کم بگذاریم که بدبختی است و گم‌راهی.
خداوندا فقر ما را و سؤال ما را بیشتر و بیشتر فرما و رحمتت را بر ما بیشتر و بیشتر.
بارالها سوز اشتیاق ما را نسبت به خودت آنچنان زیاد کن که از ما جز خواهش بر جای نماند.
الهی جز از محبت تو و دوستانت نمی‌خواهیم پس ما را به حق قرآن و رمضان از غیر علی و آل علی ببر و با ایشان محکم‌تر و محکم‌تر پیوند زن! آمین رب العالمین.
هنگامی که با دوستان مشغول مشورت برای نامگذاری کتاب بودیم و هرکدام با تناسب موضوع کتاب و ذوقشان نامی پیشنهاد می‌دادند نهایتاً نام از قدر تا غدیر بسیار دلنشین و زیبا جاوه نمود و به دلائل مختلفی از تمام پبشنهادها بهتر بود. اما وقتی این نام را در محضر استاد سازگار جهت رؤیت و تأیید ایشان بیان کردم، استاد فی‌البداهه فرمودند نظر بنده این است که نام کتاب را از صیام تا قیام بگذاریم، به دلیل آنکه کتاب حاوی تمام مناسبت‌های رمضان تا محرم است و این نام گویاتر و روان‌تر می‌باشد همگی پس از این بیان استاد نظر مبارک ایشان را پذیرفته و نهایتاً دیدیم باز هم طبع لطیف و نگاه ظریف استاد عزیز بود که فصل الخطاب قرار گرفت و چه زیبا و مبارک.
بعد که کمی در این نام فکر کردم دیدم وجوه دیگری نیز این کلام جامع دارد. واقعاً صیامی، صیام است که به قیام ختم می‌شود و اگر روزه و نماز و حج و تمام عبادات ما را به قیام الی الله رهنمون نشود فقط گرسنگی و خستگی در پی داشته و باز هم چه انتخاب نام زیبایی.
در وجه دیگری نام دیدم قیامی که تمام اسلام اعم از صیام و صلوة و حج و زکات و ... را زنده نگه داشته و تمام دین مدیون آن قیام الهی است، قیام سالار شهیدان عالم، مولی الکونین حضرت ابا عبدالله الحسین علیه افضل صلوات الثقلین است.
این کتاب نیز مانند سه کتاب گذشته که یقیناً مورد توجه شما قرار گرفته است شامل قالب‌های مختلف شعری و نوحه و سرود به مناسبت ایام، اثر شاعر ارزشمند و گرامی، استاد سازگار می‌باشد
به حول و قوۀ الهی در نظر است برای ماه‌های محرم و صفر چند مجموعه از شعرای ارزشمند و گرانقدر کار شود و در کنار کتاب استاد سازگار، مجموعه‌هایی از دیگر عزیزان و اساتید چاپ و در دسترس مداحان و علاقه‌مندان قرار گیرد، انشاءالله.
در پایان از تمام سروران و عزیزانی که در مقدمات تهیه و تنظیم تا مرحله چاپ و نشر این کار کمال همکاری را داشته‌اند نهایت تشکر و قدردانی را نموده و امیدوارم همگی مشمول ادعیۀ حضرت ولی عصر قرار گیرند.
از شما سرور ارجمند نیز تقاضا دارد با پیشنهادات و راهنمایی‌های خود ما را در هرچه بهتر و کاربردی‌تر شدن این مجموعه‌ها یاری نموده و از نظرات خود ما را محروم نفرمایید .
با تشکرحسین فتحی

نوحه خبر داغ با صدای شهروز حبیبی

محمود کریمی/ شعری برگرفته از یک ماه خون گرفته 13

محمود کریمی/نوحه‌ای برگرفته از یک ماه خون گرفته 12

شام غریبان.بیت رهبری/ محمود کریمی. شعر: استاد سازگار

قال زین العابدین علیه السلام

هر مؤمنی که چشمانش برای کشته شدن حسین (ع) گریان شود به طوری که اشک بر گونه‌هایش سرازیر گردد، خداوند به سبب آن، او را در غرفه‌های بهشتی جای دهد که روزگاران درازی را در آنها به سر برد.

 (میزان‌الحکمة: 4265) 

مسئله روز

مسئله : اگر برای مسح، رطوبتی در کف دست نمانده باشد نمی‌تواند دست را با آب خارج، تر کند، بلکه (آقای سیستانی:... باید از ریش خود رطوبت بگیرد و با آن مسح نماید و گرفتن رطوبت از غیر ریش و مسح نمودن با آن محل اشکال است.) باید از اعضای دیگر وضو رطوبت بگیرد و با آن مسح نماید.

(آقای بهجت:... بنابر احتیاط باید اول از تری موی ریش و ابرو کمک بگیرد و اگر در آنها تری نبود از دست‌ها رطوبت می‌گیرد.)

آیت‌الله مکارم: اگر رطوبت کف دست خشک شود می‌تواند از اعضای دیگر وضو رطوبت بگیرد با آن مسح کند، ولی از آب خارج جایز نیست و اگر فقط به اندازۀ مسح سر رطوبت دارد سر را با همان رطوبت مسح کند برای مسح پاها از اعضای دیگر، رطوبت بگیرد.

 (توضیح‌المسائل‌مراجع،مسأله 257)

اینستاگرام

پنل کاربری

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه هنر و ادبیات هلال می باشد
طراحی و برنامه نویسی گروه فاواتک