گنبد مسجدالنبی(صلی الله علیه و آله و سلم) قزوین مرمت می‌شود .

 

 

 

 

 

به گزارش هلال نیوز به نقل از ایکنا، به دنبال اجرای پروژه‌های مرمتی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین برای حفاظت و نگهداری از بناهای ارزشمند تاریخی- مذهبی، عملیات استحکام‌بخشی و مقاوم‌سازی گنبد مسجدالنبی (صلی الله علیه و آله و سلم) قزوین آغاز شد.

محمدعلی حضرتی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین اظهار کرد: مسجدالنبی (ص) یکی از بزرگ‌ترین و باشکوه‌ترین مساجد تاریخی ایران است که با توجه به ویژگی‌های منحصربه‌فرد این بنا به لحاظ گستردگی صحن، شبستان‌ها و شیوه معماری و جایگاه آن نزد مردم قزوین و گردشگران پروژه بازسازی و مقاوم‌سازی بخش‌های آسیب‌دیده آن از سال‌های گذشته در دستور کار این اداره کل قرار گرفت.
حضرتی با اشاره اقدام مرمتی صورت گرفته در این بنای ارزشمند تاریخی– مذهبی طی ادوار گذشته عنوان کرد: عملیات استحکام‌بخشی و مقاوم‌سازی مأذنه چوبی و درب‌ها و ارسی‌های بنا با تعویض جداره‌های فرسوده، تثبیت و استحکام‌بخشی قطعات مختلف گره‌چینی و اندود کردن سطوح چوبی به روش سنتی و مرمت و بازسازی شبستان ضلع جنوبی و سازه گنبد در سنوات گذشته تحت نظارت احسان نورانی از کارشناسان مرمت این اداره کل انجام شد و در ادامه فعالیت‌های مرمتی فاز جدید مرمت گنبد این بنای با شکوه تاریخی– مذهبی از اوایل تیرماه سال جاری آغازشده است.
وی افزود: در این مرحله اقداماتی چون برچیدن نمای آجری فرسوده آهیانه گنبد و ایوان جنوبی، تهیه مصالح و نماچینی مجدد با آجرختایی بخش‌های برچیده شده، تخلیه بند نمای آجری آهیانه گنبد، بندکشی با ملات گچ‌وخاک و ماسه‌بادی نمای آجری آهیانه گنبد، تعویض سنگ درپوش رخبام، تهیه و نصب کاشی هفت‌رنگ، تهیه مصالح و ترمیم کاشی‌های نره خود گنبد، برچیدن کف، اجرای پلاستر سیمانی در ایوان‌ها و گنبدخانه، تهیه مصالح، کروم بندی، پوکه‌ریزی و شیب بندی سطح زیر آجرفرش، تهیه مصالح و فرش کف با آجر زرد کاشان و اجرای امولوسیون بی‌رنگ ضدآب به صورت پاششی بر روی سطح گنبد با هزینه‌ای در حدود یک میلیارد و ۵۰۰ هزار ریال از محل اعتبارات استانی این اداره کل و تحت نظارت کارشناسی حسینی در دست اجرا است.
مسجدالنبی قزوین با ۱۴ هزار مترمربع مساحت یکی از بزرگ‌ترین مساجد ایران به شمار می‌رود که در سال ۱۲۰۲ هجری قمری در روزگار فتحعلی شاه قاجار بنانهاده شده و به لحاظ شیوه معماری و استواری بنا از مهندسی ویژه‌ای برخوردار است.
این بنای تاریخی- مذهبی واقع در ضلع جنوبی خیابان امام خمینی قزوین با سه در ورودی، چهار ایوان، هشت شبستان، سر در محتشم شمالی، گنبد دوپوش و تزئینات معماری رسمی‌بندی، کاشی‌کاری معرق و هفت‌رنگ مقرنس ازجمله مساجد زیبای کشور بوده که با شماره ۱۲۲ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و هر آدینه میزبان نمازگزاران جمعه است.

گنبد مسجدالنبی (ص) قزوین مرمت می‌شود

 

 


تاریخ ارسال : دوشنبه 15 مرداد 1397
آخرین بازدید : شنبه 28 دی 1398
تعداد بازدید کننده : 465
دفعات مشاهده : 465
» ارسال نظرات
متن پیام : *
نام :
تصویر امنیتی :
 
 
 

سردار دلها

نوحه شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها

شعر شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها

نوحه شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها

قالت فاطمه الزهرا سلام الله علیها

خداوند عدالت را برای آرامش دلها واجب فرمود.

(علل الشرائع، 248/2)

مسئله روز

مسئله : اگر برای مسح، رطوبتی در کف دست نمانده باشد نمی‌تواند دست را با آب خارج، تر کند، بلکه (آقای سیستانی:... باید از ریش خود رطوبت بگیرد و با آن مسح نماید و گرفتن رطوبت از غیر ریش و مسح نمودن با آن محل اشکال است.) باید از اعضای دیگر وضو رطوبت بگیرد و با آن مسح نماید.

(آقای بهجت:... بنابر احتیاط باید اول از تری موی ریش و ابرو کمک بگیرد و اگر در آنها تری نبود از دست‌ها رطوبت می‌گیرد.)

آیت‌الله مکارم: اگر رطوبت کف دست خشک شود می‌تواند از اعضای دیگر وضو رطوبت بگیرد با آن مسح کند، ولی از آب خارج جایز نیست و اگر فقط به اندازۀ مسح سر رطوبت دارد سر را با همان رطوبت مسح کند برای مسح پاها از اعضای دیگر، رطوبت بگیرد.

 (توضیح‌المسائل‌مراجع،مسأله 257)

اینستاگرام

پنل کاربری

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه هنر و ادبیات هلال می باشد
طراحی و برنامه نویسی گروه فاواتک