رادیو اینترنتی هلال (اپلیکیشن جامع و صوتی)

 

رادیو اینترنتی هلال (اپلیکیشن جامع و صوتی) 

مؤسسه هنر و ادبیات هلال در یک دهه فعالیت فرهنگی خود به منظور تأمین بخشی از محتوای معرفتی، مهارتی هیأت‌های مذهبی، مداحان و ذاکران اهل‌بیت (علیهم‌السلام) و عموم مخاطبان به تولید محتوا پرداخته است. در آستانه فرا رسیدن ماه محرم نسخه به روز رادیو اینترنتی هلال (اپلیکیشن جامع و صوتی) به صورت رایگان در دسترس علاقه‌مندان می‌باشد. در اپلیکشین رادیو اینترنتی هلال شما می‌توانید از مجموعه آلبوم‌های صوتی آیینی و مذهبی ویژه ماه‌های محرم و صفر و سایر مراسم مذهبی که به کوشش موسسه جمع‌آوری و تولید شده است استفاده نمائید. در تهیه مجموعه آلبوم‌ها از حضور اساتید برتر کشور همچون:  استاد غلامرضا سازگار، امین تارخ، آریاعظیمی نژاد، امیرحسین مدرس، سیدعلی سادات رضوی، سیدمحمد سادات اخوی، شهروز حبیبی، عبدالعظیم صاعدی، حافظ ایمانی، محمدسعید میرزایی بهره‌مند بوده‌ایم. مداحی‌های جدید و قدیمی از منتخب بهترین مداحان کشور در اپلیکشین رادیو اینترنتی هلال گردآوری شده و در حال بروز‌رسانی است. علاقه‌مندان می‌توانند با نصب و دریافت رایگان رادیو اینترنتی هلال، ضمن شنیدن برنامه‌ها و مداحی‌های ویژه ایام محرم و صفر از آرشیو رادیو اینترنتی هلال نیز به صورت رایگان بهره‌مند شوند. یکی دیگر از قابلیت‌های خوب این اپلیکیشن اینست که کاربران ایرانسل از اینترنت رایگان استفاده میکنند. در ادامه این گزارش به معرفی برنامه‌ها و محتوای این اپلیکیشن پرداخته‌ایم:

جهت دریافت اپلیکشین رادیو هلال کلیک کنید

 

آلبوم عاشورایی نفیر

آلبوم «نفیر» مجموعه‌ای شامل بازخوانی نوحه‌های عاشورایی دهه 40 و 50 شمسی است که به نوعی یادبود نوحه خوانی‌های «محمد احمدیان» به شمار می‌رود؛ گرامیداشت نوحه‌هایی که بر خلاف ملودی‌های سبک و اشعار بی‌مایه بسیاری از نوحه‌های این روزها، بر پایه موسیقی دستگاهی و مقامی ایرانی ساخته شده‌اند. گرچه با حفظ ریتم دسته‌های عزاداری در موسیقی آلبوم «نفیر»، فضای عاشورایی کاملا به مخاطب القا می‌شود. مداحی آلبوم «نفیر» با صدای «سید علی سادات رضوی» انجام شده و آهنگ‌های این مجموعه را «محسن جلیلی» و «امین شیرازی» ساخته و تنظیم کرده‌اند.

 

آلبوم عاشورایی خورشید آواز با صدای امیرحسین مدرس و دکلمه با صدای امین تارخ

چه کربلاست که آدم به هوش می‌آید هنوز ناله زینب به گوش می‌آید چه کربلاست کز آن بوی سیب می‌آید صدای ناله مردی غریب می‌آید اشعار آشنا، ملودی‌های آشنا، آهنگ‌هایی آشنا، با طنین سازهای کوبه‌ای به سبک دسته‌های عزاداری محرم و نوای محزون سازهای زهی و آواهایی آشنا؛ زمزمه اشعار عاشورایی با صدای امین تارخ و نوحه‌خوانی امیرحسین مدرس. اینها همه می‌شود «خورشید». آلبوم «خورشید» شامل مجموعه ای از اشعار و نوحه‌های عاشورایی، 10 قطعه دارد و توسط موسسه هنر و ادبیات هلال روی نی منتشر شده است. قطعات آن «چه کربلاست»، «ماه و ستاره»، «یوسف من»، «همراز»، «نماز عشق»، «شب وصال»، «اربعین»، «میر کاروان»، «امید» و «نای نینوا» نام دارند. آهنگ «یوسف من» تیتراژ سریال «فرات» به کارگردانی مازیار میری بوده است. در آلبوم «خورشید»، آواز با صدای امیرحسین مدرس و دکلمه با صدای امین تارخ، بازیگر سینما و تلویزیون عرضه شده است. تنظیم موسیقی برای ارکستر نیز بر عهده علیرضا صالحی نژاد بوده است. خاچیک بابائیان، مازیار ظهیرالدینی، علی جعفری پویان، پدرام فریوسفی، میلاد عالمی، میثم مروستی، پویا خوش آهنگ، سهراب برهمندی، کریم قربانی، داوود منادی، مهرداد عالمی، آرین قیطاسی، باربد بیات، شاهد علیزاده، امید توفیقی، همایون پشتدار، نیما جوزی، شهریار نظری، سارا مهرافشار و فرهاد صفری با ویولن، ویولن آلتو، ویولنسل، اُبوا، هورن، پیانو، عود، تار، بم تار، اُدو، کمانچه، کمانچه آلتو، نی، دف، دهل و پرکاشن در این آلبوم به نوازندگی پرداخته اند. موسیقی آلبوم «خورشید» با سازهای کوبه‌ای، فضای موسیقی مذهبی را تداعی کرده و با سازهای زهی ارکستری که اغلب صدای خواننده را همراهی می‌کنند، هارمونی کار را به پیش برده و فضای احساسی و محزونی را در هماهنگی با اشعار ایجاد کرده است. با خرید و دانلود آلبوم «خورشید» امیرحسین مدرس و امین تارخ از سایت بیپ تونز، از این هنرمندان حمایت کنید.

 

 آلبوم عاشورای سپید (اشعار عاشورایی استاد عبدالعظیم صاعدی با صدای شاعر)

وقتی شروع به خواندن اشعارش برای امام حسین (علیه السلام) نمود، هنوز از بیماری اش خبر نداشت، اما درست مثل یک قصه، هر چه جلوتر رفت و شعرها را دکلمه کرد، حالش بدتر و بدتر شد و همزمان با تکوین آلبومش، «عاشورای سپید» درمان شیمیایی و پرتودرمانی را ادامه داد. اما چه پایانی شیرین تر از اینکه با پایان «عاشورای سپید»، عبدالعظیم صاعدی هم شفا یافت. انگار امام حسین (علیه‌السلام) اجر زحمتی را که او برای به نظم کشیدن حماسه عاشورا برد، با بازگرداندن سلامتی‌اش به او داد. آلبوم «عاشورای سپید» آلبومی از اشعار سپید عبدالعظیم صاعدی در وصف واقعه عاشورا است که با صدای او دکلمه شده است. این آلبوم 89 قطعه دارد و توسط موسسه هنر و ادبیات هلال روی نی منتشر شده است. انتخاب موسیقی به کاررفته در آلبوم «عاشورای سپید» با محسن جلیلی بوده که در آن، از برخی ملودی های بسیار مشهور، عمدتا متعلق به فیلم های مشهور ایرانی استفاده کرده است. برای مثال قطعاتی از آلبوم های «ماه کولی»، «به سوی سرنوشت» و «خاک سرخ» محمدرضا علیقلی، «جایی برای زندگی»، «بوی پیراهن یوسف» و «آژانس شیشه ای» مجید انتظامی، «سوت پایان» کارن همایونفر و ... در قطعات آلبوم «عاشورای سپید» استفاده شده است. البته نوع استفاده از موسیقی به نحوی بوده که تلاش شده موسیقی همراه کلام باشد و شنونده را در فضای ذهنی شاعر قرار دهد. عبدالعظیم صاعدی در پرداختن به واقعه عاشورا، به جای مرثیه و ذکر و نوحه سرایی، به «معرفی مکتب سیدالشهدا» پرداخته است. وی در اشعار خود معتقد است عاشورا در زمانی پدید آمده که «رویاهای جهان و جهانیان به تاخیر افتاده بود، و لازم بود در آن مرداب تکرار و تاخیر و تقلب، عاشورایی پدید می آمد تا جهان برای ابد صاحب رویا و نماد شود». با خرید و دانلود آلبوم «عاشورای سپید» عبدالعظیم صاعدی از سایت بیپ تونز، از این هنرمند حمایت کنید.

 

 آلبوم سلام السون، آلبوم عاشورایی به زبان آذری برگرفته از نغمات باستانی و آیینی آذربایجان

این مجموعه شامل دو لوح فشرده است که به دو زبان فارسی و آذری اجرا شده است و هر لوح شامل 12 قطعه است که تمامی قطعات آذری موجود در آن توسط شهروز حبیبی و قطعات فارسی آن توسط امیر حسین مدرسی اجرا شده است. در این آلبوم مداحی که در مدح سالار شهیدان حضرت امام حسین (علیه‌السلام) اجرا شده است، برخی از قطعات دارای دکلمه هستند که این دکلمه‌ها را در بخش فارسی امین تارخ و در بخش ترکی علی بحرالعلومی انجام داده است. تنظیم این قطعات به صورت ارکسترال توسط دکتر علی صالحی‌نژاد انجام شده است که سعی شده در تنظیم آنها به سلیقه مردم و خواسته آن‌ها از مداحی، در نظر گرفته شود.

 

آلبوم موسیقی کتیبه (روایت تاریخ بلعمی از حماسه محرم 61 هجری قمری در هفت پرده با صدای ساعد باقری)

اهمیت تاریخ بلعمی در ذکر حوادث محرم 61 هجری به چند سبب است: پدید آورنده کتاب و نیز مولف اصل تاریخ طبری هر دو اهل سنتند، پس نمی توان حب شیعی را در ذکر وقایع دخیل دید. مولف منبع اصلی یعنی محمد بن جریر طبری در سال 310 هجری وفات یافته و این کتاب را در نیمه دوم قرن سوم نگاشته یعنی تقریبا با دویست سال فاصله از رخداد. و این فاصله برای بیان حادثه‌ای چند وجهی چندان زیاد نیست. گویی تاریخ نویس، چیزها نقل کرده از پدر بزرگش و او نیز از پدر یا پدر بزرگش شنیده است یا از هم نسلان آنها، این نیز بر اعتبار کتاب می‌افزاید.

پرده اول: بیعت نکردن امام حسین(علیه‌السلام) و عبدالله بن زبیر با یزید

پرده دوم: وقایع کوفه تا شهادت مسلم بن عقیل(علیه‌السلام)

پرده سوم: حرکت کاروان سیدالشهدا (علیه‌السلام) از مکه و رسیدن به کربلا (سیر وقایع تا شب عاشورا)

پرده چهارم: شب وروز عاشورا (1)

پرده پنجم: شب وروز عاشورا (2)

پرده ششم: با کاروان بیداری، وقایع پس از عاشورا ( تا کاخ عبدالله زیاد در کوفه)

پرده هفتم: با  کاروان بیداری، وقایع پس از عاشورا ( در قصر یزید)

 

همصدا با جبرئیل (برای اولین­ بار) 

28 نوحة عاشورایی (بر اساس سبک­های ماندگار قدیم/ نوحه‌های دهه 40 و 50 هجری شمسی)

مجموعۀ مرثیه و نوحه­­ خوانیِ گروهیِ«مداحان اهل بیت» شعر و نوحه: سیدمحمد سادات ­اخوی

با اجرای امیرحسن احمدی، علی اهرابی ­نیا،حمیدرضا بهاری (شاه حسین)، محمد بهتویی، سعید خرازی، هادی رفیعی، مهدی غیاثی، حسین فتحی ،محمد محسنی، محسن مرادی، سیدمسعود مرتضایی، علی مهدوی­ نژاد.

ناظر فنی ضبط: محسن جلیلی

 

 تکیۀ خیابان فرات (برای اولین بار)

33 نوحة زنجیرزنی (برای نوجوانان و بزرگسالان/ همراه مرثیه ­خوانی میانی)

برای دسته­ های محلی- به کوشش سیدمحمد سادات ­اخوی

با اجرای علی خراسانی، حسین ذوالفقاری، علی­رضا رحمتی، سیدمحسن هاشمی و(گروه همخوانان)

ناظر فنی ضبط: محسن جلیلی

 

نخستین نسخۀ تصحیح ­شدۀ تعزیة حضرت مسلم ­بن عقیل(ع)-  برای اولین ­بار

همراه با فیلم ضبط تلویزیونی و حضور نامداران تعزیۀ ایران- با کارگردانی هنری استاد داوود فتحعلی ­بیگی

 

 دکلمۀ منظومۀ گنجینه ­الاسرار عمان سامانی (برای اولین­ بار و به ­صورت کامل در بیش از 40 قطعه)

 با دکلمۀ استاد زنده یاد سیدمصطفی موسوی و تصحیح سیدمحمد سادات اخوی

ناظر فنی ضبط: محسن جلیلی

 

 مقتل منظوم

 روایت حرکت عظیم سیدالشهدا علیه‌السلام در برنامه سفیر صبح توسط استاد رجبی دوانی

  

اشارات:

اشعار کتاب اشارات که برای نخستین بار و به صورت الکترونیکی و صوتی منتشر شده‌اند در قالب‌های غزل و چهار پاره سروده شده‌اند. این قطعه‌های صوتی با صدای پیمان طالبی سراینده اشعار و با تنظیم موسیقایی دکتر محسن جلیلی در استودیو هلال ضبط و تنظیم شده است و در سایت بیپ تیونز و کانال تلگرامی موسسه هنر و ادبیات هلال در دسترس علاقه‌مندان می‌باشند.

 

 آلبوم صوتی: این اشک‌های شکسته

 "این اشک های شکسته" عرض ارادت بانوان شاعر کشور به محضر حضرت امام حسین (علیه‌السلام) و اصحاب با وفای ایشان در قالبی چون کتاب صوتی است که در استودیو هلال تهیه و تولید شده است. آلبوم صوتی "این اشک های شکسته" از مجموعه شعر آوا به عنوان نخستین آلبوم اشعار آیینی بانوان ویژه اربعین، شامل 8 قطعه شعر عاشورایی به مدت حدود 25 دقیقه از شاعران آیینی برجسته‌ای چون ساجده جبارپور، زهرا سادات قاسمی، ندا نوروزی، ساراجلوداریان، نغمه مستشار نظامی، نفیسه سادات موسوی، فاطمه طارمی و سیده فاطمه موسوی است و شاعران شاخص ترین اشعار عاشورایی خود را در استودیو هلال و با صدای خود دکلمه می کنند. حافظ ایمانی مدیریت هنری و دکتر محسن جلیلی نظارت بر ضبط، انتخاب موسیقی و میکس قطعات این آلبوم را بر عهده داشتند.

 

 آلبوم شاه راه، ره توشه صوتی زائران اربعین حسینى

 به گزارش روابط عمومی موسسه هنر و ادبیات هلال آلبوم صوتی شاهر راه عرض ارادت شاعران برجسته آیینی کشور به محضر حضرت امام حسین (علیه السلام) و اصحاب با وفای ایشان در قالبی چون کتاب صوتی است و این آلبوم پنجمین آلبوم از مجموعه شعرآوا است که در استودیو هلال تهیه و تولید شده است. در این آلبوم که شامل ۱4 قطعه شعر عاشورایی به مدت حدود 45 دقیقه از شاعران آیینی برجسته ای چون على داوودى، محمود حبیبى کسبى، هادى جانفدا، قاسم صرافان، سیدمحمد حسینى، مجید لشکرى، محمد رسولى، امیر تیمورى و سیدعلى رکن الدین است ، شاعران شاخص ترین اشعار عاشورایی خود را در استودیو هلال و با صدای خود دکلمه می کنند. این آلبوم ره توشه ای صوتی برای زائران اربعین حسینی است، در همین راستا شعر و موسیقی قطعات به گونه ای کارشناسی، انتخاب و تنظیم شده اند که مخاطب بتواند هر قطعه را بارها بشنود و با اثر ارتباط معنایی برقرار کند. پیمان طالبی شاعر جوان آیینی مدیر تولید و هماهنگی این آلبوم و دکتر محسن جلیلی نظارت بر ضبط، انتخاب موسیقی و میکس قطعات را بر عهده داشته اند.

 

برنامه 15 ویژه برنامه روزهای پایان صفر در رادیو اینترنتی هلال

ویژه برنامه 15 با موضوع اربعین حسینی: سید محمد سادات اخوی نویسنده و مجری این ویژه برنامه با تاکید بر این نکته که برنامه 15 ترکیبی از گفتار گوینده و بخش‌های گوناگون ادبی- هنری است افزود: این برنامه در فضایی متفاوت از نظر نحوه اجرا و ضرب آهنگ اجرا با آنچه تا کنون از رادیو اینترنتی هلال به سمع مخاطبان رسیده است و با تکیه محتوایی برنامه بر ادبیات و آواها و نواهای اصیل سوگواری اهل‌بیت (علیهم‌السلام) در قالب برنامه‌هایی 15 دقیقه‌ای برای مخاطبان رادیو اینترنتی هلال تهیه و تولید شده است.

سیدمحمد سادات اخوی با اشاره به اینکه اصل قطعه‌های صوتی و موسیقایی این ویژه برنامه، حاصل یک دهه فعالیت مؤسسه هلال در عرصه هنر و ادبیات آیینی است خاطر نشان کرد: این برنامه پیوندی میان میزبانی زائران کربلا و زائران مشهدالرضا (علیه‌السلام) برقرار می‌کند و بهره‌مندی از از استادان پیشکسوتی مانند استاد ساعد باقری، عبدالعظیم صاعدی و...، شنیدن دکلمه‌هایی پخش‌نشده از استادان پیشکسوت ادبیات آیینی، مجموعه‌ای از نواهای مداحان پیشکسوت از دهه ۴۰ تا دهه۸۰ هجری شمسی و قطعه‌هایی از شبیه‌خوانی بزرگان این برنامه را به برنامه‌ای متفاوت و شنیدنی برای مخاطبان تبدیل می‌کند.

 

 

تاریخ ارسال : یکشنبه 15 اردیبهشت 1398
آخرین بازدید : پنجشنبه 16 آذر 1402
تعداد بازدید کننده : 7528
دفعات مشاهده : 8025
» ارسال نظرات
متن پیام : *
نام :
تصویر امنیتی :
 
 
 

خبر داغ

عصر شعر عاشورایی / شعر خوانی محمد سعید میرزایی

رسم اهل ادب/ مداحی واجب، مداحی مستحب، مداحی حرام

حاج اصغرسعیدمنش / این دل تنگم عقده ها دارد...

قال رسول الله صل الله علیه واله و سلّم

همـانا در نهــان مـردم بـا ایمـان، معـرفت و شنـاختی نسبت بـه امــام حسیـن علیه السلام نهفته است.

(البحار: جلد 43، صفحه 271)
مسئله روز

مسئله : اگر برای مسح، رطوبتی در کف دست نمانده باشد نمی‌تواند دست را با آب خارج، تر کند، بلکه (آقای سیستانی:... باید از ریش خود رطوبت بگیرد و با آن مسح نماید و گرفتن رطوبت از غیر ریش و مسح نمودن با آن محل اشکال است.) باید از اعضای دیگر وضو رطوبت بگیرد و با آن مسح نماید.

(آقای بهجت:... بنابر احتیاط باید اول از تری موی ریش و ابرو کمک بگیرد و اگر در آنها تری نبود از دست‌ها رطوبت می‌گیرد.)

آیت‌الله مکارم: اگر رطوبت کف دست خشک شود می‌تواند از اعضای دیگر وضو رطوبت بگیرد با آن مسح کند، ولی از آب خارج جایز نیست و اگر فقط به اندازۀ مسح سر رطوبت دارد سر را با همان رطوبت مسح کند برای مسح پاها از اعضای دیگر، رطوبت بگیرد.

 (توضیح‌المسائل‌مراجع،مسأله 257)

اینستاگرام

پنل کاربری

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه هنر و ادبیات هلال می باشد
طراحی و برنامه نویسی گروه فاواتک