موسسه هنر و ادبیات هلال

عهد عقیق: منظومه فضائل و مصائب حضرت زهرا(سلام الله علیها).

 

 

 

 

معرفی کتاب عهد عقیق 1


در وصف و نعت حضرات خاندان پیامبر «صلی الله علیه وآله وسلم» هیچ زبانی و بیانی بی‌ مدد روح القدس گویا نمی‌شود. جبرییل پیرغلام آستان مدحت موالی ماست. پس سزاوار است که سرودۀ دلهای شکستۀ عشّاق این خاندان را که همه برگرفته از تفاسیر وحی عظیم- آن نور ناب منزه است- بردیده بگذاریم ببوسیم و حرمت نهیم؛ تا به لطف آن یگانه دلسوزمان جزو «و من یعظّم شعائرالله فإنها من تقوی القلوب» قرار بگیریم ان شاءالله و هو ارحم الرّاحمین.خداوند تبارک و تعالی آیه آیۀ وحی را در شأن این خانواده نازل فرمود بلکه چشم دل‌ها باز شود و هر طالب معرفت الله که در میان آفریدگان است به قدر ظرفیت خویش بهره‌ای برگیرد. «نحن نزّلنا الذکر و إنا له لحافظون»ذکر علی و فاطمه کار ما نیست امّا به امداد غیبیه و الهامات معنویۀ رحمانیه این محال ممکن می‌شود. شعر ولایی از «علی ای همای رحمت» و اشعار لسان الغیب تا زمزمه ‌هایی مردمی‌ مانند «گلی گم کرده‌ام می‌جویم او را» و «همه جا کربلا همه جا نینوا» یا «شاه گفتا کربلا امروز میدان منست، عید قربان منست» همه و همه رنگ و بویی ملکوتی‌ دارد. محمّدسعید میرزایی در میان شعرای نوگرا و خلّاق امروز ایران، به کَرَم و عنایت مولای «علیه السلام» در شعر توفیقاتی ویژه داشته است که ما را متوجّه خود کرده است. به اقرار بزرگان ادبیات امروز و کتابها و مقاله‌‌ های تحلیلی پیرامون شعرِ دو دهۀ اخیر، میرزایی در میان پیشگامان غزلِ معاصر جایگاهی یگانه پیدا کرده است به گونه‌ای که نوآوریهایش در حوزۀ زبان و فرمِ غزل زبانزد گشته است. غزل‌های او در عین مدرن بودن خشک، غیرقابل لمس و دست نیافتنی نیستند صمیمی و لطیف هـم هستنـد. لطافت و روانی اشعار او علاقمندان به ادبیات آیینی را صدا می‌زند. دیگر آنکه میرزایی شاعری ولایت مـدار است کـه همواره نظرهـا و پیشنهادهای پیرغلامان فرهنگ حسینی و پیشکسوتان عرصۀ ادبیات آیینی و استادان ارجمندی همچون حاج علی انسانی و حاج غلامرضا سازگار را به دیدۀ منت پذیرفته و حرمت نهاده است. بی ‌تردید می‌توان ادب و فروتنی و نجابت را از عوامل توفیق او دانست. مجموعۀ اشعار میرزایی در شعر آیینی نمونه ‌ای قابل سرمایه‌ گزاری پیش روی جوانترها می‌شود، البته نه برای تقلید و نه برای ترویج توفیقات اجتماعی و اقتصادی بلکه برای واکاری و کشف دوبارۀ اصول کار- اصولی که این بار به شکلی نامکرّر و بدیع چهره می ‌نمایانند. باید دانست که تمام توفیقات از جایی دگر می‌رسند و ما به خواستِ خود نمی‌توانیم واقعه‌ ای ایجاد کنیم یا بر حادثه ‌ای سرپوش بگذاریم.حافظ اگر قدم زنی در ره خاندان به صدقبدرقۀ رهت شود همّت شحنۀ نجف «علیه‌ السلام»در مدایح مندرج در این کتاب دو بخش داریم که اولی مجموعه‌ای است به نام «عهد عقیق یعنی مکاشفاتِ گل سرخ» و دوّمی به نام «نوحه‌های فاطمی» . در بخش نخست غزلی پیوسته داریم که با وحدت وزن ریتم و موضوع پیش می‌رود و در نوع خود بدیع است؛ بخش دوم شامل نوحه‌ها و مرثیه ‌هایی غالباً به زبان محاوره است با معانی نغز و لطایف پرمغز که می‌تواند به مداحان و ذاکران گرامی طعمی خاص بچشاند. ان شاءالله که مقبول طبع لطیفشان قرار گیرد.این کتاب را به عنوان پیشکش به محضر مولی الموالی امیرمؤمنان حضرت مرتضی علی صلوات الله علیه و آله تقدیم می‌نماییم و عرض می‌کنیم:«یا ایها العزیز مسنا و اهلنا الضرو جئنا ببضا عة مزجاه فافوا لنا الکیل و تصدق علینا ان لله یجزی المتصدقین».


حجت الاسلام حسین فتحی
کتاب عهد عقیق:

144 صفحه و در قطع پالتویی
به همراه لوح فشرده آموزش نغمات
قیمت کتاب به همراه لوح فشرده : 3200 تومان
تلفن سفارش: 88932767-021 (تماس شنبه تا چهارشنبه در ساعات اداری)تاریخ ارسال : چهار شنبه 20 دی 1396
آخرین بازدید : یکشنبه 1 بهمن 1396
تعداد بازدید کننده : 37
دفعات مشاهده : 41
» ارسال نظرات
متن پیام : *
نام :
تصویر امنیتی :
 
 
 

تلفن گویای مذهبی سراسری هلال

قال الصادق علیه السلام

مردى خدمت پیامبر آمد و عرض کرد: اى رسول خدا، به چه کسى نیکى کنم؟ فرمود: به مادرت. عرض کرد : سپس به چه کسى؟ فرمود: به مادرت. عرض کرد: بعد از او به چه کسى؟ فرمود: به مادرت. عرض کرد: سپس به چه کسى؟ فرمود: به پدرت.  میزان‌الحکمة‌عربی:صفحه 614

مسئله روز

پاسخ : همه مراجع (به جز بهجت و صافى): اگر از آلاتى است که به لهو و حرام اختصاص دارد. نواختن آن (در هر حال) جایز نیست ولى اگر از آلات مشترک باشد استفاده از آن به منظور مشروع اشکال ندارد. تفاوتى بین مراسم عزادارى و جشن در حکم موسیقى نیست.

آیات عظام بهجت و صافى: به طور کلى نواختن با آلات موسیقى (آلات لهو) در هر حال حرام است. تفاوتى بین مراسم عزادارى و جشن در حکم موسیقى نیست.

(پرسشهاوپاسخهای‌دانشجویی،ویژۀ‌محرم،پرسش 75)

اینستاگرام

پنل کاربری

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه هنر و ادبیات هلال می باشد
طراحی و برنامه نویسی گروه فاواتک