60 درصد هزینه سفر حج مربوط به اسکان است.

 

 

 

 

به گزارش هلال نیوز به نقل از فارس، سطح و درجه هتل‌ها به لحاظ کیفیت در مکه و مدینه بسیار متفاوت است، بر همین اساس حدود 60 درصد هزینه سفر حج مربوط به اسکان است، یعنی نوع هتل تأثیر زیادی بر میزان هزینه حج دارد و همین امر موجب تفاوت قیمت‌های هر کاروان می‌شود.

در مراسم حج تمتع به دلیل تعداد زیاد زائران خانه خدا از کشورهای مختلف، اسکان در هتل‌ها فشرده‌تر از زمان عادی است.

همه ساله با توجه به حضور تعداد کثیری از مسلمانان در موسم حج از سراسر جهان در عربستان، نمایندگان کشورمان در زمان‌های مختلف با مسؤولان عربستان وارد مذاکره می‌شوند تا هتل‌های مناسبی برای زائران خانه خدا اجاره و به سطح خدمات و تعهداتی که به حجاج خود دارند، عمل کنند.

اختصاص چهار مترمربع برای اقامت هر فرد در ایام حج

با توجه به اینکه تمامی هتل‌ها در مدینه در منطقه مرکزی و اطراف مسجدالنبی (ص) قرار دارند و از چهار سال گذشته برای طرح توسعه، بخش زیادی از هتل‌های منطقه مرکزی تخریب شده اما جایگزینی برای آن‌ها احداث نشده است، هتل‌ها محدودتر و شرایط اسکان در مدینه فشرده‌تر و گاهی با کیفیت پایین‌تر از مکه است که این امر برای زائران مدینه‌بعد که مدت بیشتری در مدینه مستقر هستند، بیشتر حس می‌شود. بر همین اساس امسال زائران حداکثر 6 روز در مدینه اقامت دارند.  

 

علاوه بر این، ساختمان‌سازی در شهرهای مکه و مدینه یکسان نیست و در نظام مهندسی و ساختمان‌سازی شهر مکه مکرمه طبق تعلیمات سعودی و دستور شهرداری باید تمامی ساختمان‌ها در حدود 5 طبقه فضای اضافی جهت ایجاد پارکینگ، نمازخانه، رستوران و خدمات در نظر بگیرند اما در مدینه منوره فقط یک طبقه به عنوان میزانیه در ساختمان‌ها در نظر گرفته و از همین طبقه به عنوان غذاخوری حجاج استفاده می‌شود.

بر اساس استانداردها و ضوابط عربستان ظرفیت اتاق‌ها در ایام حج 3 تا 5 نفره است و چهار مترمربع برای اقامت هر فرد اختصاص می‌یابد، به طوری که یک اتاق 16 متری برای 4 نفر و 20 متری برای 5 نفر است که البته در محاسبات کل فضای طبقات را در نظر می‌گیرند نه فقط یک اتاق.

60 درصد هزینه سفر حج مربوط به اسکان است

سطح و درجه هتل‌ها به لحاظ کیفیت بسیار متفاوت است، به همین دلیل هزینه‌هایی که حاجیان برای هر هتل می‌پردازند نیز با هم فرق دارد. البته هتل‌های موجود در عربستان حتی هتل‌های مشهور و زنجیره‌ای با استانداردهای بین‌المللی هتلی مطابقت ندارند و بر اساس شرایط زیارتی گروه‌بندی می‌شوند.  

 

حدود 60 درصد هزینه سفر حج مربوط به اسکان است، یعنی نوع هتل تأثیر زیادی بر میزان هزینه حج دارد و همین امر موجب تفاوت قیمت‌های هر کاروان می‌شود. بر همین اساس، بخش اعظمی از تفاوت قیمت کاروان‌ها به دلیل هزینه هتل‌های محل اسقرار است.

همچنین با توجه به بالابودن هزینه هتل‌ها، امکان اختصاص اتاق به صورت خانوادگی برای زائران خانه خدا وجود ندارد اما بر اساس تصمیم سازمان حج و زیارت، کاروان‌ها از یک شهر و استان ترجیحاً در یک هتل اقامت دارند.  

 

علت تفاوت قیمت کاروان‌هایی که در هتل‌های مشابه اقامت دارند

با این وجود، گاهی حجاج چند کاروان که در یک هتل اقامت دارند متوجه اختلاف هزینه‌های پرداختی شده و این امر موجب گله‌مندی زائرانی که مبالغ بیشتری پرداخت کردند، می‌شود.

به طور حتم اقامت در هتل مشابه به معنای یکسان بودن هزینه‌ها نیست، چرا که زائران ممکن است در مکه یا مدینه در هتل متفاوتی اقامت داشته باشند یا از امکانات متنوعی استفاده کنند.

به گزارش فارس، امسال بیش از 85 هزار ایرانی به حج تمتع مشرف می‌شوند که اولین گروه از 27 تیرماه به حج اعزام خواهند داشت.

 

 

 

 

 


تاریخ ارسال : چهار شنبه 2 خرداد 1397
آخرین بازدید : دوشنبه 27 اسفند 1397
تعداد بازدید کننده : 290
دفعات مشاهده : 290
» ارسال نظرات
متن پیام : *
نام :
تصویر امنیتی :
 
 
 

دعای تحویل سال نو / اجرا: مسعود کهریزی

ویژه برنامه فرا رسیدن بهار طبیعت وعید نوروز

مدح امیر مومنان حضرت امام علی(علیه السلام)

قال رسول الله صلی الله علیه وآله

گناه‌کارترین فرد در عرفات کسی است که از آن جا بازگردد در حالی که گمان می‌برد آمرزیده نخواهد شد.

(بحارالانوار:جلد 99،صفحه 248)

مسئله روز

مسئله : اگر برای مسح، رطوبتی در کف دست نمانده باشد نمی‌تواند دست را با آب خارج، تر کند، بلکه (آقای سیستانی:... باید از ریش خود رطوبت بگیرد و با آن مسح نماید و گرفتن رطوبت از غیر ریش و مسح نمودن با آن محل اشکال است.) باید از اعضای دیگر وضو رطوبت بگیرد و با آن مسح نماید.

(آقای بهجت:... بنابر احتیاط باید اول از تری موی ریش و ابرو کمک بگیرد و اگر در آنها تری نبود از دست‌ها رطوبت می‌گیرد.)

آیت‌الله مکارم: اگر رطوبت کف دست خشک شود می‌تواند از اعضای دیگر وضو رطوبت بگیرد با آن مسح کند، ولی از آب خارج جایز نیست و اگر فقط به اندازۀ مسح سر رطوبت دارد سر را با همان رطوبت مسح کند برای مسح پاها از اعضای دیگر، رطوبت بگیرد.

 (توضیح‌المسائل‌مراجع،مسأله 257)

اینستاگرام

پنل کاربری

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه هنر و ادبیات هلال می باشد
طراحی و برنامه نویسی گروه فاواتک