موسسه هنر و ادبیات هلال
اخبار
»

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم):

حُبُّ الأَولادِ سِترٌ مِنَ النّارِ ، وَالأَکلُ مَعَهُم بَراءَةٌ مِنَ النّارِ ، وکَرامَتُهُم جَوازٌ عَلَى الصِّراطِ .

دوست داشتن فرزندان ، پرده اى در برابر آتش است ، و غذا خوردن با آنان ، براتِ آزادى از آتش ، و گرامى داشتن آنها ، موجب گذشتن از صراط .

تنبیه الغافلین : ص ٣٤٤ ح ٥٠١

حضرت آیت الله العظمی خامنه ای رهبر معظم انقلاب:

جمله‌ای را از امیرالمؤمنین علیه‌الصّلاةوالسّلام مطرح میکنم که به وصیت آن بزرگوار به اولاد و بازماندگانشان مربوط است و آن‌گونه که خود ایشان -بنا به نقل نهج‌البلاغه- در آن نوشته مرقوم کرده‌اند، مخاطب این وصیت، همه کسانی هستند که این نامه و این وصیت به آن‌ها میرسد؛ یعنی ما هم مخاطب کلمات امیرالمؤمنین علیه‌الصّلاةوالسّلام هستیم. این همان وصیت معروف است که بعد از یکی دو سطر میفرمایند: «اوصیکما و جمیع ولدی و أهلی و من بلغه کتابی بتقوی اللَّه و نظم أمرکم و صلاح ذات بینکم».

تقریباً بیست مطلب در این وصیت ذکر شده است. بدیهی است وصیت یک انسان بزرگ، آن‌هم وقتی که در آخرین ساعات عمر او این وصیت نوشته میشود، شامل حسّاس‌ترین مطالب به نظر اوست. امیرالمؤمنین علیه‌الصّلاةوالسّلام این وصیت را بعد از ضربت ابن‌ملجم نوشته‌اند؛ «لمّا ضربه إبن ملجم». تقریباً بیست مطلبی که در این وصیت آمده، مهم است. مطالب، درباره دنیاطلبی، قرآن، حج، جهاد، یتیمان،همسایگان و... است. دو مطلب از تقریباً بیست مطلب را انتخاب کرده‌ام تا امروز عرض کنم: یکی «نظم أمرکم» و دوم «صلاح ذات بینکم»؛ یعنی ایجاد الفت میان برادران. از این‌جا میشود فهمید که این دو مطلب جزو مطالب بسیار مهم در نظر امیرالمؤمنین علیه‌الصّلاةوالسّلام است.

به گزارش هلال نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، بازار تهران و محله های اطراف آن،از مناطق قدیمی تهران هستند که بقاع متبرکی در آنجا وجود دارد.

به گزارش هلال نیوز به نقل از فارس، مسئول دفتر نمایندگی ولی‌فقیه از آغاز نخستین دوره آموزشی روحانیون و مداحان عتبات در منطقه تهران خبر داد و گفت: این دوره از 31 خردادماه آغاز می‌شود.

به گزارش هلال نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حوزه هنری، نمایشگاه عکس «از او که می‌گویم ...» شامل تصاویری از نوجوانی تا ارتحال امام خمینی (ره)، بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی ایران؛ دوشنبه ۲۱ خردادماه ۱۳۹۷ در حوزه هنری افتتاح می‌شود.

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم):

إنَّ المُؤمِنَ أخَذَ عَن اللّهِ سُبحانَهُ وتَعالى أدَبا حَسَنا ؛ إِذا وَسَّعَ عَلَیهِ وَسَّعَ عَلى نَفسِهِ ، وإذا أمسَکَ عَلَیهِ أمسَکَ .

همانا مؤمن ، ادب نیکویى را از خداوندِ پاک و بلندمرتبه گرفته است . هر گاه خدا به [ زندگىِ] او گشایش دهد ، خود را در گشایش قرار مى دهد ، و هر گاه بر او تنگ گیرد ، او نیز [ بر خود] تنگ مى گیرد.

. شُعب الإیمان: ج ٥ ص ٢٥٩ ح ٦٥٩١

به گزارش هلال نیوز به نقل از فارس، حرم امام حسین(علیه السلام)این روزها پس از شب‌های قدر، مملو از جمعیت عاشقان حسینی است و مردم از نقاط مختلف به ویژه شهرهای عراق خود را برای زیارت سیدالشهدا(علیه السلام)به حرم می‌رسانند.

جهت تماشای فیلم حال و هوای حرم امام حسین(علیه السلام) در سحرگاه ماه مبارک رمضان کلیک نمایید.

در بیست‌وپنجمین روز ماه مبارک رمضان تلاوت ترتیل جزء 25 قرآن کریم شامل آیات 47 تا 54 سوره مبارکه «فصلت»، آیات یک تا 53 سوره مبارکه «شوری»، آیات یک تا 89 سوره مبارکه «زخرف»، آیات یک تا 59 سوره مبارکه «دخان» و آیات یک تا 37 سوره مبارکه «جاثیه» با صدای «مهدی عادلی» تقدیم می‌شود.

 

 

جهت شنیدن و دریافت ترتیل جزء ۲۵ قرآن کریم باصدای «مهدی عادلی» کلیک نمایید.

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهمّ اجْعَلْنی فیهِ محبّاً لأوْلیائِکَ ومُعادیاً لأعْدائِکَ مُسْتَنّاً بِسُنّةِ خاتَمِ انْبیائِکَ یا عاصِمَ قُلوبِ النّبییّن.

خدایا در این روز برایم حب و دوستی دوستانت و دشمنی دشمنانت و پیروی کردن از سنت خاتم پیغمبرانت قرار بده؛ ای نگهدار دل‌های پیامبران.

 

جهت شنیدن و دریافت دعاى روز بیست و پنجم ماه رمضان کلیک نمایید.

به گزارش هلال نیوز به نقل از فارس، میزان زکات فطره از سوی دفتر رهبر معظم انقلاب اعلام شد که بر اساس آن، حداقل مبلغ فطریه برای هر نفر ۸ هزار تومان است.

به گزارش هلال نیوز به نقل از فارس، صحن امام رضا(علیه السلام) در حرم امامین جوادین(علیهما السلام) در حال تکمیل است و فاز سوم آن به همت هنرمندان کشورمان در کاظمین آغاز شده است.

به گزارش هلال نیوز به نقل از فارس، طلاکاری ایوان نجف در حرم امیرالمؤمنین(علیه السلام) که از سال گذشته توسط ستاد بازسازی عتبات آغاز شده است، امسال به همت هنرمندان کشورمان به پایان می‌رسد.

حضرت آیت الله العظمی خامنه ای رهبر معظم انقلاب:

برای این‌که از امیرالمؤمنین درس بگیریم، یک بُعد از ابعاد فعالیت همه‌جانبه امیرالمؤمنین را عرض می‌کنم و آن بُعد تربیت اخلاقی است. آن روزی که امیرالمؤمنین علیه الصّلاة و السّلام در جامعه اسلامىِ آن روز بر سر کار آمد، وضع امت مسلمان با آن روزی که پیغمبر اکرم از دنیا رفت، تفاوت زیادی کرده بود. این بیست و پنج سال فاصله بین رحلت پیغمبر اکرم و آمدن امیرالمؤمنین بر سر کار، حوادث زیادی اتفاق افتاده بود که این حوادث بر روی ذهن و فکر و اخلاق و عمل جامعه اسلامی اثر گذاشته بود و بعد، این نظام و این جامعه را امیرالمؤمنین تحویل گرفت.

نزدیک پنج سال امیرالمؤمنین در آن کشور بزرگ اسلامی حکومت کرد. این پنج سال، هر روزش حاوی یک درس است. یکی از کارهای مستمر امیرالمؤمنین پرداختن به تربیت اخلاقی آن مردم است. همه انحراف‌هائی که در جامعه پیش میآید، برگشتش و ریشه‌اش در اخلاقیات ماست. اخلاق انسان، خصوصیات و خصال اخلاقی انسان‌ها، عمل آن‌ها را جهت می‌دهد و ترسیم می‌کند. اگر ما در یک جامعه‌ای یا در سطح دنیا کج‌رفتاریهائی را مشاهده می‌کنیم، باید ریشه آن‌ها را در خُلقیات ناپسند ملاحظه کنیم. این حقیقت، امیرالمؤمنین را به بیان یک حقیقت مهم‌تری وادار می‌کند و آن حقیقتِ بالاتر این است که اغلب این خصال باطل و مضر در انسان‌ها، برمی‌گردد به دنیاطلبی. لذا امیرالمؤمنین می‌فرماید: «الدّنیا رأس کلّ خطیئة»؛ دنیاطلبی ریشه و مرکز اصلی همه خطاهای ماست که در زندگی جمعی ما، در زندگی فردی ما، این خطاها اثر می‌گذارد. خوب، معنای دنیاطلبی چیست؟ دنیا چیست؟

معرفی کتاب یک ماه خون گرفته یازده / اثر جدید استاد غلامرضا سازگار

قال رسول الله صلی الله علیه وآله

گناه‌کارترین فرد در عرفات کسی است که از آن جا بازگردد در حالی که گمان می‌برد آمرزیده نخواهد شد.

(بحارالانوار:جلد 99،صفحه 248)

مسئله روز

مسئله : اگر برای مسح، رطوبتی در کف دست نمانده باشد نمی‌تواند دست را با آب خارج، تر کند، بلکه (آقای سیستانی:... باید از ریش خود رطوبت بگیرد و با آن مسح نماید و گرفتن رطوبت از غیر ریش و مسح نمودن با آن محل اشکال است.) باید از اعضای دیگر وضو رطوبت بگیرد و با آن مسح نماید.

(آقای بهجت:... بنابر احتیاط باید اول از تری موی ریش و ابرو کمک بگیرد و اگر در آنها تری نبود از دست‌ها رطوبت می‌گیرد.)

آیت‌الله مکارم: اگر رطوبت کف دست خشک شود می‌تواند از اعضای دیگر وضو رطوبت بگیرد با آن مسح کند، ولی از آب خارج جایز نیست و اگر فقط به اندازۀ مسح سر رطوبت دارد سر را با همان رطوبت مسح کند برای مسح پاها از اعضای دیگر، رطوبت بگیرد.

 (توضیح‌المسائل‌مراجع،مسأله 257)

اینستاگرام

پنل کاربری

کلیه حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به موسسه هنر و ادبیات هلال می باشد
طراحی و برنامه نویسی گروه فاواتک